2023-24 eğitim dönemi Mezuniyet Etkinliği 28.06.2024 Cuma günü Ankara’da Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Mezuniyet ve forum etkinliği saat 11.00’de Yönetim Kurulu ve Eğitim Destek Komisyonunun yılsonu ve ana temaya ait değerlendirmeleri ile başladı.

Daha sonra açılış konuşmasını bursiyerimiz Utku Sönmez Çahaloğlu’nun, moderatörlüğünü ise Ankara çalışmalarımıza destek veren akademisyen Emrah Denizhan’ın yaptığı  “Barış” ana temalı forum etkinliğine geçildi. Emrah Denizhan, hem çerçeve sunumuyla hem de Forum boyunca katkılarıyla sunulan metinlerin “Barış” temasıyla ilişkilendirilmesine destek verdi. Forumda, bildiri hazırlayan bursiyerlerimizin sözlü olarak sunduğu   “Şiddetsiz İletişim”, “Şiddetsizlik”, “Barış”, “Toplumsal Barış”, “Barış için Toplumsal Adalet: Eşitlik ve İnsan Hakları”, “Sorumluluklar” ve “Barışalım”  başlıklarında 12 bildiriyle “Barış” ana teması irdelendi.

Forumun saat 17.00’da sona ermesinden sonra mezuniyet ve dayanışma yemeği için ön hazırlıkların yanı sıra aynı yerdeki yemek alanının düzenlenmesine geçildi.

Mezuniyet ve dayanışma yemeği saat 20.00’de sunuculuğunu bursiyerlerimiz Ekinsu Bayar ve Boran Karadeli’nin açılış konuşmasıyla başladı. Dostluk Yardımlaşma Vakfının kuruluş sürecini anlatan video gösterimi ve Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Akçam’ın konuşmasından sonra mezuniyet törenine geçildi.

Mezun olacak bursiyerler adına Taylan Aktaş, mezun üye bursiyerler adına ise Irmak Dalgıç’ın konuşmalarıyla tören devam etti.  Bu sene mezun olan 18 bursiyerimizden 10’u törene katıldı ve üyelerimizden plaketlerini aldılar.

Bursiyerlerimiz  Türkü Doğan, İbrahim Mert Uludağ ve Serhan Yavlal’dan oluşan ve Batuhan Çay’ın destek verdiği müzik grubumuz sahne hakimiyetleriyle, seçtikleri türkülerle, sesleri ve sazlarıyla üyelerimizin büyük beğenisini topladı, yemeğe renk ve coşku kattılar.

Mezuniyet Töreninin ertesi günü 29.06.2024 tarihinde yaz kampını gerçekleştirmek üzere

Dostluk Köyüne hareket edildi

.

29 Haziran- 4 Temmuz 2024 tarihleri arasında Dostluk Köyünde gerçekleştirilen 1. Etap yaz kampında,  kolaylaştırıcılarımız Emrah Denizhan ile  “Kuşaklar arası iletişim”, Adnan Erkuş ile “Bilim” konulu bir atölye gerçekleştirdik.

“Barış” ana temamızla ilgili film izledik. Bursiyerlerimiz, kamp boyunca birlikte yaşamayı ve birlikte  üretmeyi deneyimlerken bostan ve tarla işlerine destek verdiler.

Bostan ve tarlayı temizlediler, çapaladılar.  Daha önce bahar etkinliğine katılıp ekim işine destek veren bursiyerlerimizin ektikleri tohumların fideye dönüşmesini görmeleri ayrı bir heyecan ve sevinç kaynağıydı. Kampın 4. Günü belediyenin sağladığı araçla Eskişehir’e bir gezi düzenledik. Botanik parkını, Odunpazarında bulunan Modern Müzeyi ve Adalar’ı gezip Eskişehir’in meşhur Çiğ böreğini yedik. Dolu dolu ve keyifli geçen yaz kampını 4 Temmuz Perşembe günü sonlandırdık.