FERHAT HANÇER
(01.07.1955- 19 Mart 2024)

İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nden 1978’de mezun olduktan sonra Kastamonu Çatalzeytin Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaparken Devrimci Öğretmen saflarında faşizme karşı mücadeleye katıldı. 1980’den sonra önce Tunceli Ovacık’ta, daha sonra emekli olana kadar görev yapacağı Samsun’da yaşadı. 2004 yılında emekli olup Gerze’ye döndüğünde çetin bir mücadele daha onu bekliyordu. 2008 yılında Gerze’nin Yaykıl Köyü’nde yapılması planlanan termik santrale karşı yürütülen mücadelenin en önünde yer aldı, Yeşil Gerze Çevre Platformu’nda yöre halkıyla birlikte sorumluluklar
üstlendi. 7 yıl süren ve zaferle sonuçlanan bu onurlu direniş, insanlık ve ülkemiz tarihine unutulmaz bir örnek olarak geçti. Ama Ferhat Hoca için yapılacaklar bitmemişti.


Gerze’nin denizini ve gök mavisini karartma heveslerini boşa çıkaran bu soylu halk mücadelesini gelecek kuşaklara aktaran “Direniş Günlüğü Gerze’de Bir Doğa Mücadelesi” belgesel romanını kaleme aldı. Ve daha çok yapacakları vardı ki sımsıcak yüreğinin gözünü açtığı topraklarda bir sabah ansızın son kez çarparak durduğunu öğrendik. Ama biliyoruz ki hayatını sadece Gerze için değil tüm insanlık için mücadeleyle güzelleştiren Gerze’nin aydınlık yüzü Ferhat Hoca’mız Gerze’nin her sabahına, denizine, masmavi gökyüzüne “merhaba” demeyi sürdürecek. Bu yüzdendir ki O sadece sevgili eşi Nazan’da, biricik kızı Özlem’de değil hepimizin yüreğinde yaşamayı sürdürecek.


YOL ARKADAŞIMIZ, ÜYEMİZDİ
BİZİMLE HEP YAŞAYACAK

DOSTLUK YARDIMLAŞMA VAKFI