• +90 (312) 417 49 07
  • Bayındır 2 Sok. No: 49/12 Kızılay/Ankara

Bilgilendirme

Değerli üyemiz, 
 

Yurdumuzda 15 günden bu yana süren, ortaya çıktığı alanlardaki tüm habitatı tahrip ederek çok sayıda canlının yaşamına son veren orman yangınları hepimizin yüreğinde derin acılar duymamıza neden oldu, olmaya da devam ediyor. Son yıllarda çok sık yaşanan ve aslında sistem kaynaklı bu tür yıkımlar karşısında hepimiz bir şeyler yapabilmeyi, zarar gören insanlarla dayanışma içinde olmayı çok arzu ediyoruz. Birçok üyemizden bu yönde Vakfımıza ne yapmayı düşündüğümüze ya da ne yapabileceğimize dair soru ve öneriler geliyor.

 
Dostluk Yardımlaşma Vakfı olarak, sosyal medyada dolaşan çok sayıda yardım kampanya ve ihtiyaç listelerini esas alan bir genel dayanışma çabası içinde olmayı düşünmediğimizi öncelikle belirtmek isteriz. Bu şekilde nereye ve kimlere ulaştığını,  amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını takip ve kontrol etme olanağımız olmayan kampanyalara dahil olmayı ya da bu yönde başka bir kampanya başlatmayı doğru bulmuyoruz. 
 
Bunun yerine, tıpkı İzmir Depremi sonrasında olduğu gibi, üye ve dostlarımızın referansını esas alarak, yangından en çok zarar gören aile ve bireylerle doğrudan tanışıp inceleme yaptıktan sonra, mağduriyetin giderilmesini gerçekten sağlayacak kalıcı bir dayanışma ilişkisi kurmayı daha doğru buluyoruz. Bu dayanışma anlayışı Vakfımızın 20 yılı aşkın süredir yaşama geçirdiği anlayıştır. Bu nedenle Marmaris, Manavgat ve Alanya (Gündoğmuş)’taki üye ve dostlarımızla iletişim içindeyiz. Arkadaşlarımızın yapacağı alan çalışmasıyla belirleyecekleri en çok gereksinim sahibi ve karşılıklı dayanışmaya yatkın olan ailelere destek olmaya çalışacağız. Gelecek yazılı ve belgeli bilgileri de esas alarak, ilgili bölgelere gidip ailelerle tanışacak ve neler yapabileceğimize karar vermeye çalışacağız. (Ayrıca arkadaşlarımızdan bölgelerine, özellikle giysi, yiyecek, içecek gibi temel ihtiyaçlara yönelik oldukça fazla yardım geldiğini; yetersiz örgütlenme ve koordinasyonsuzluğun gelen malzemelerin çürüyüp, kokmasına neden olduğunu; yardımların yerine ulaştırılmasında ciddi zorluklar yaşandığını da öğrendik. )
 
Sizden de, yangın yıkımının yaşandığı başka yerlerde Vakfın dayanışma anlayışı doğrultusunda temas kurabileceğimiz üye ve dostlarımıza dair bilgileri bizimle paylaşarak bu çabaya ortak olmanızı istiyoruz.
 
Saygılarımızla…