Hekimdağ Köyü 17-18-19 Mayıs 2024 Bursiyer Buluşması Yapıldı

Dostluk Köyü Bahar Etkinliğinin 17-19 Mayıs 2. Etap çalışması 17 Mayıs günü ekiplerin gelmesiyle başladı. Bu etkinlikte bursiyerlerimiz; bir önceki hafta arkadaşlarının temizleyip ekime hazırladığı alanlara Erdoğan (Genç) ağabeylerinin önderliğinde, salatalık, domates, patlıcan, fasulye, biber ektiler. Hava koşullarının elverişli olmasının avantajıyla da, önceden ekime hazırlanmış alanlara barbunya, balkabağı, kavun, karpuz ekimi yaptılar.
Bostan ve ekim çalışmalarının yanı sıra bu etkinlikte de Sosyal Hizmet Uzmanı ve Psikolog arkadaşlarımız eşliğinde iletişim ve atölye çalışmaları ile münazara etkinliği gerçekleştirdiler. "Barış" ana teması ile ilgili kısa bir belgesel izlediler. Yine bir önceki etkinlikte olduğu gibi yemekler ortaklaşa hazırlanıp birlikte yenildi, sohbetler edildi. Dayanışarak birlikte üretmenin grup bilinci oluşturmasındaki etkisini birlikte deneyimlediler.
"Vakıflı"olma bilincinin gelişmesinde çok etkisi olan Bahar etkinliğinden her iki grup da, Dostluk Köyü'nün yaşam bulmasına verdikleri emekten dolayı yorgun ama mutlu, etkinliğin çabuk bitmesinden dolayı da hüzünlü ayrıldı. Şimdi canla başla ekim kısmına emek verdikleri ürünlerin hasatını görebilmek için "Yaz Çalışması"nı dört gözle bekliyorlar.

YENİKENT KOOPERATİFİ İLE TARIMSAL İŞLERDE YARDIMLAŞMAMIZ GERÇEKLEŞTİ

Dostluk Yardımlaşma Vakfı, Hekimdağ Dostluk Köyü’de etkinliklerimiz ve tarım programımız devam ediyor. 16 Mayıs 2024 günü Eskişehir Yenikent Yerleşkesi Meclis üye ve yöneticileri daha önceden programlandığı üzere Dostluk Köyümüze geldiler. Tarım programında o gün yapılacak olan “barbunya ekim” işlemine fiilen katıldılar. Yenikent Yerleşkesi Kooperatifi ile Dostluk Köyümüzün bağlantısı bir süredir devam ediyor. Tarımsal işlerde yardımlaşmak, sosyal amaçlı toplantı ve üretimler yapmak üzerine anlayış birlikteliğinin gelişmesi geçtiğimiz Ocak ayındaki ilk toplantıdan bu yana taraflarca adımlanıyor.

17 Mayıs 2024 ESKİŞEHİR YEMEĞİ

Vakfımızın Eskişehir’deki ilk dayanışma yemeği 17 Mayıs 2024 Cuma günü Yenikent Kooperatifine ait salonda gerçekleşti. Yaklaşık 300 kişinin yer aldığı yemeğimiz Vakfımızın 25 yıllık tarihini ve Dostluk Köyü’müzün hikayesini anlatan belgeselin sunumuyla başladı. Arkasından Vakfımızın Eskişehir Temsilcisi ve yönetim kurulundan bir arkadaşımız yaptıkları konuşmalarla, herkesi dayanışmayı büyütmeye, Dostluk Köyünü geliştirip güçlendirmeye davet etti. Hep birlikte söylediğimiz türkülerle bezenmiş müzik dinletisiyle devam eden gecemiz oyun havaları ve halayların çoşkusuyla sonlandı.

BURSİYER BAHAR ETKİNLİĞİ 10-11-12 Mayıs 2024

Dostluk Yardımlaşama Vakfı Hekimdağ Dostluk Köyümüzde bir süredir hazırlıklarımız devam ediyordu. Ekim yapacağımız alanlar sürülmüş, bu yıl hangi ürünlerin ekileceği kararlaştırılmış, bölgeler planlanmıştır. Köy yeni sezona bir süredir hazırlanıyordu. EDK buyıl Bursiyer Programının “Bahar Etkinliği” 10-11-12 Mayıs’ta birinci etabı, 17-18-19 Mayıs’ta ikinci etabını planladı. 10 Mayıs günü Bursiyerlerimizin gelişiyle program başladı. Bursiyerlerimiz bu etkinliklerinde bu yılın teması olan “Barış” konusunda sunumları, münazaralarını hazırladılar ve kendi forumlarını sosyal hzimet uzmanı sevgili arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiler. Bir yanda da köy hayatına dahil oldular. Köy de yapılan ekim programına yardımcı oldular. Yine tarlalarımızdaki taşların ayıklanması, bunları traktör römorkuna yüklenmesi gibi ekim topraklarımızın daha nitelikli hale gelmesine fizik güçleriyle katkı verdiler. Bursiyerlerimiz ortak yemeklerini, sobetlerini birlikte yaparak “Vakıflı” olmanın bilincini geliştirdiler.