Dostluk Yardımlaşma Vakfı,

Günümüzün çıkara, rekabete ve hırsa dayalı ilişkileri, yalnızlaştırma ve yabancılaştırma dayatmalarına karşı çıkan; farklı bir yaşamın, farklı bir duruşun olanaklı olduğuna inanan bir avuç insanın çabasıyla 2000 yılının şubat ayında kuruldu.

Bu bir avuç insan yani bizler, 1970’li yıllarda, barış, eşitlik ve adalet temeline dayalı bir dünyanın, özgür ve kardeşçe bir yaşam mücadelesini yürüten insanlardık. 12 Eylül 1980 Askerî Darbesi yalnızca bizim değil, tüm ülkenin üzerine karabasan gibi çöktü. Ülkeyi açık bir cezaevine çeviren bu süreç, hepimizi bir yerlere savurdu. 1990’lı yıllara geldiğimizde gördük ki çoğumuz ayakta kalabilmek ve değerlerimizi yaşatabilmek için her şeyle tek başına mücadele etmek durumundayız. Oysa o kadar çoktu ki işsizlerimiz, yetimlerimiz, hastalarımız...

Bizler işkencehanelerde, cezaevlerinde omuz omuza, sırt sırta verdiğimiz için dize gelmemiştik ama şimdi yaşamın zorlukları karşısında tek başına kalmak belimizi büküyordu. Birbirimizin sorunlarını, acılarını paylaşamadan; birbirimizden haber bile alamadan bir kuyunun dibindeki taş gibi bir başına kalmak çok acı geliyordu çoğumuza. Hele de birbirimize, yetimlerimize, hastalarımıza sahip çıkamamak; onlarla el ele verip yaşamı yeniden paylaşamamak...

İlk kez 1995 yılının sonunda, bir büyük buluşmada yeniden bir araya geldiğimizde gördük ki aramızda hâlâ çok köklü ve güçlü bir bağ var. Bu öyle bir bağ ki aradan uzun yıllar geçmiş de olsa el ele, yürek yüreğe durma isteğimizi, dostça dayanışma ve paylaşma direncimizi hiçbir güç söküp atamamış içimizden. Geçmişte “yârin yanağından gayrı” her şeyi paylaşan bizler için böyle uzak, böyle yalnız yaşamak kabul edilemez bir durumdu. Onca güzelliği yaşamış, böylesi değerli bir geçmişe sahip olanların uğruna mücadele ettikleri değerleri bugüne de taşımamaları için hiçbir neden yoktu.

Dostluk Yardımlaşma Vakfı; dünyaya ve yaşama “ben” değil, “biz” penceresinden bakan; insanı bir nesne değil, yaşamın temel öznesi olarak kabul eden; bu nedenle de çıkara ve rekabete dayalı bu dünyaya karşı dayanışmayı, paylaşmayı ve dostluğu esas alanların insani bir başkaldırışı olarak böylece ortaya çıktı.“Ne yapmalıyız?” sorusu iki seçenek çıkardı karşımıza: Ya zorunluluk gibi görünen bugünkü yaşamlarımızı sürdürerek kaybolup gidecektik ya da geçmişte olduğu gibi, yaşamı her şeyiyle paylaşarak geleceğe birlikte yürüyecektik. Biz ikincisini tercih ettik ve 2000 yılında “Dostluk Yardımlaşma Vakfı"nı kurduk.

Vakfı kurarken bugün de hâlâ yolumuza ışık tutan şu ilkeleri, anayasamız olarak benimsedik:

0

Revenue in 2017 (Million)

0

Collaegues & Counting

0

Successfully Project

0

Year of experience

Our Team Expert Members

Mr. Pitbull

Chairman

Mr. Pitbull

Chairman

Jonas Blue

Head Engineer

Jonas Blue

Head Engineer

Bob Marley

Marketing Head

Bob Marley

Marketing Head

Wiz Khalifa

Lead Architect

Wiz Khalifa

Lead Architect

Bu oluşum; ​

Sözüne ve dostlarına bağlı, güvenilir ve değerbilir olacaktır.

Kesinlikle siyasi değil, insani olacaktır.

Gönüllü ve özverili katılımcılığı esas alacaktır.

Katılanlardan yalnızca para değil, zaman ve enerjilerini de isteyecektir.

Çözüm için kaynak yaratmadan söz vermeyecek, verdiği sözü kesinlikle yerine getirecektir.

Kendi yapmadıklarını başkasından istemeyecektir.

Üstesinden gelinebilecek tüm sorumlulukları ciddiyet ve içtenlikle yüklenecektir.

Destek olunacak kişilerle ilgili, kulaktan kulağa aktarılan bilgilere göre değil, belgelere göre hareket edecektir.

Kapı kapı para toplamayacaktır.

Katkıda bulunan herkese bilgi ve hesap verecektir.

Bu ilkeler aynı zamanda vakfımızın çalışmalarında benimsediği temel yaklaşımlara ve çalışma tarzına da yön veren ilkelerdir.

Client's Love Testimonials​