• +90 (312) 417 49 07
  • Bayındır 2 Sok. No: 49/12 Kızılay/Ankara

2022 Mezunlar Forumu ve Yaz Kampı

26 Haziran 2022  ODTÜ Vişnelik/ ANKARA

Mezuniyet ve forum etkinliğini 50 bursiyerin katılımı ile Ankara’da gerçekleştirdik. Etkinliğe bu yıl mezun olan 18 bursiyerden 9’u katıldı. Pandemi koşullarında bazı okulların geç açılması sonucu finallerin ve bütünleme sınavlarının etkinlik tarihine denk gelmesi,  etkinliğe katılım olumsuz etkiledi.

Mezuniyet ve forum etkinliği saat 11.00’de Yönetim Kurulu ve Eğitim Destek Komisyonunun yıl sonu ve ana temaya ait değerlendirmeleri ile başladı.

Daha sonra Erkan Sert moderatörlüğünde “Birlikte Yaşamak” ana temalı forum etkinliğine geçildi. Forumun çerçeve sunumu,  Ankara yerel etkinliğinde “Mekan’da Adalet, Çevre ve Doğa Hakları” konusunda kolaylaştırıcımız olan Cömert Uygar Erdem tarafından yapıldı. Kolaylaştırıcımız,  forum boyunca katkılarıyla sunulan metinlerin “Birlikte Yaşamak” temasıyla ilişkilendirilmesine destek verdi. Forumun açılış ve kapanış konuşmalarını bursiyerimiz Eylül Eylem Kırhan yaptı. Forumda Toplumsal Cinsiyet, Teknoloji, Yabancılaşma, Farklılıklarımız-Aynılıklarımız, Göçmenlik-Mültecilik, Yoksulluk, Ekoloji-Kent-İnsan, İklim krizi, Öncelikler başlıklarında 13 bildiriyle “Birlikte Yaşamak” ana teması irdelendi. Bursiyerlerin bildirilerini sözlü olarak sunduğu forumda her bildiri sonrası diğer bursiyerlerin ve kolaylaştrıcımız Cömert Uygar Erdem’in görüş ve katkılarıyla konu başlıkları zenginleştirildi. Forum, tüm bildirimlerin sunumundan sonra saat 15.00’te sona erdi.

Saat 15.00’ten sonra, sene boyunca vakıf üyesi mezun bursiyerlerimiz Hazal Ünsal, Pelin Türkmenoğlu, Anıl Koç, Dilan Derin Kor, Öncü Karakaya ve gönüllü destek veren Batuhan Çay  tarafından gönüllü bursiyerlerimizle sürdürülen Kültür- Sanat çalışmalarının, mezuniyet yemeğinde sergilenecek drama-müzik gösteriminin prova çalışmalarına  ve “Savaş-Barış” temalı fotoğraf sergisinin hazırlıklarına geçildi. Kültür-Sanat çalışmalarında görevli olmayan bursiyerler ise mezuniyet yemeğinin yapılacağı alanın düzenlenmesine destek verdiler.

 

Mezuniyet yemeği, bursiyerlerimiz Büşra Kılınçer ve Cihan Cihangir sunuculuğunda vakıf başkanı Cahit Akçam’ın açılış konuşması ile başladı, ardından mezun vakıf üyesi bursiyerler adına Öncü Karakaya’nın konuşması ile devam etti. Grup Günyüzü’nün müzik dinletisinden sonra Kültür Sanat çalışma grubu Savaş temalı müzikal drama gösterimini sundu. Bu sene mezun olan bursiyerler adına Didar Ödemiş’in konuşmasından sonra plaket törenine geçildi. Kültür sanat çalışma grubunun müzik dinletisiyle mezuniyet etkinliği sonlandırıldı. 

Değerlendirme:

Pandemi koşullarında bazı okulların geç açılması nedeniyle hem akademik takvimin temmuz ayına sarkması hem de final ve bütünleme sınavlarına denk gelmesi nedeniyle  mezuniyet etkinliğini 50 bursiyer ile gerçekleştirdik. Kültür Sanat Çalışma Grubunda gönüllü sorumluluk alan bursiyerler bir gün öncesinden Ankara’ya gelerek ilk kez bir arada toplu prova yapma olanağı buldular. Forum etkinliği, 13 bildiri sunumuyla gerçekleştirildi. Bildiri sunan bursiyerlerimizin sunumlarını sözel olarak yaptığı, diğer bursiyerlerin de her bildiri sonrasında görüşleriyle katkı verdiği, özellikle bu sene aramıza katılan ve dönem başında kendini grup önünde ifade etmekte çekingen davranan  bursiyerlerimizin sunumlarına oldukça iyi hazırlandığı, bu anlamda aşama kaydederek bildiri konularını rahat ve detaylı bir şekilde sundukları gözlemlendi.  Kolaylaştırıcımız Cömert Uygar Erdem’in çerçeve sunumu ve bildiriler sonrası yaptığı katkılarla “Birlikte Yaşamak” ana temasında yıl içinde irdelediğimiz konular tamamlandı. İlk kez bu yıl oluşturulan Kültür Sanat Çalışma Grubu, pandemi koşullarında gösteri hazırlıklarını online sürdürmesine, sadece bir kez mezuniyet etkinliğinden bir gün önce  toplu prova almasına karşın oldukça başarılı bir performans sergiledi.

Yaz Kampı 27- 30 Haziran 2022 Eskişehir

Yaz kampı, 38 bursiyer,  Eğitim Destek Komisyonu üyesi 2 vakıf görevlisi toplam 40 kişi ile Eskişehir’de gerçekleştirildi. İlk gün vakıf üyemiz mezun bursiyerimiz Öncü Karakaya da kampta bize eşlik etti. Toplam 3,5 gün süren yaz kampı süresince Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bademlik Konukevinde konaklama sağlandı. Grup iletişimi ve etkileşimi, grup aidiyeti ve vakfı anlama-anlamlandırma bakımından aynı zamanda yıl boyunca üzerinde çalıştığımız “Birlikte Yaşamak” ana temasını hep birlikte irdelemek ve detaylandırmak açısından oldukça önemsediğimiz yaz çalışması atölye ve grup çalışmaları, film ve kitap analizi etkinlikleri ile sürdürüldü. Felsefe atölyesinde daha önce de bursiyer çalışmalarına gönüllü destek veren ve şu an Eskişehir’de yaşayan  Nermin Yavlal, film analizlerinde de Cahit Akın kolaylaştırıcı olarak aramıza katıldı. Hava koşullarının da uygun olması, etkinliklerin çoğunun açık havada ve doğa ile iç içe gerçekleştirilmesine olanak sağladı.

27 Haziran 2022 Pazartesi: Öğlen 13.00’da konukevine ulaşıp odalara  yerleştikten sonra 13.30’da belediyenin sağladığı otobüs ile Fidanlık mesire alanına gidildi. Öğle yemeği, piknik koşullarında birlikte hazırlanarak mesire alanında yenildi. Yemek sonrası, grup çalışması, “Mültecilik” konulu atölye çalışması ve  Nermin Yavlal kolaylaştırıcılığında felsefe atölyesi gerçekleştirildi. Konukevinde yenilen akşam yemeğinden sonra yine konukevinin yemekhanesinde LarsVonTrier’in yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı Dogville filmi izlenerek Cahit Akın kolaylaştırıcılığında mekanda adalet üzerinden film analizi gerçekleştirildi.

28 Haziran 2022 Salı: Sabah kahvaltı sonrası saat 10.30’da, belediyenin sağladığı otobüs ile Hekimdağ Dostluk Köyü’ne hareket edildi. Hep birlikte Dostluk Köyü arazisi gezildi, bursiyerlere arazi ve çevresi ile ilgili bilgi verildi. Öğle yemeği, piknik koşullarında hep birlikte hazırlandı. Bursiyerlerin Dostluk Köyü’nde doğa ile iç içe olmaktan çok mutlu oldukları, geleceğe dair neler yapılabileceği ile ilgili heyecanlı ve hevesli oldukları gözlemlendi.

Öğle yemeği sonrasında yıl içinde kitap komisyonunca belirlenen kitaplar birlikte analiz edildi. Kitapları okuyan bursiyerler birbirlerini tamamlayarak kitaplar hakkında bilgi verdi, oldukça verimli bir çalışma gerçekleştirildi. Konukevindeki akşam yemeğinden sonra, yemekte aramıza katılan Eğitim Destek Komisyonunda görevli, vakıf üyesi mezun bursiyerimiz Serhat Macit ile bir önceki gün yapılan “Mültecilik” konulu atölye çalışmasında eksik kalan bilgiler tamamlandı. Bursiyerlerimizin ilgiyle katıldığı ve sorularıyla zenginleştirdiği çalışmada Serhat Macit’in alan deneyimiyle aktardığı  bilgilerle  sorularımız yanıt buldu. Sonrasında, Unutturulanlar Belgesel serisinin “Fatsa Gerçeği” belgeseli birlikte izlenerek belgesel üzerine konuşuldu.

29 Haziran 2022 Çarşamba: Sabah kahvaltı sonrası belediyenin sağladığı otobüsle, Eğitim Destek Komisyonunda görevli, vakıf üyesi mezun bursiyerimiz aynı zamanda Eskişehir Vakıf temsilcimiz Selim Öztop’un organizasyonuyla Eksi 25 Derneğinin “Çocuk Köyü”ne gidildi. 25 yaş altı gençlere ve çocuklara yönelik hak temelli çalışmalar gerçekleştiren derneğin oldukça keyifli mekanında tüm gün konuk edildik. Binanın ve bahçenin tamamının kullanımını bize verildi. Hem mekan hem de olanaklar açısından çok doğru bir yerdi. Bir grup oyunu ile güne başladık. Daha sonra bursiyerler 3 gruba ayrılarak hayallerindeki Dostluk Köyünü resmetmeleri istendi. Grup çalışması olarak yürütülen etkinlik sonucunda gruplar ortaya çıkardıkları ürünlerin teker teker sunumlarını yaptılar. Bahçede yenilen öğle yemeği sonrasında Nermin Yavlal kolaylaştırıcılığında felsefe atölyesini gerçekleştirdik. Mekanın ve hava koşullarının uygun olması bursiyerlerin açık havada serbest grup oyunları oynamalarına da olanak sağladı. Son olarak; Çocuk köyüne yürüme mesafesindeki Botanik Bahçesini de gezerek gündüz çalışmalarımızı sonlandırdık. Akşam yemeği sonrasında Yönetmen Eran Riklis’in 2008 yapımı “Limon Ağacı” filmi izlenerek Cahit Akın kolaylaştırıcılığında analiz edildi. Bursiyerlerden  yıl sonu etkinliklerini yazılı olarak değerlendirmeleri istendi.

30 Haziran 2022 Perşembe: Güne sabah kahvaltı sonrası saat 10.00’da değerlendirme toplantısı ile başlandı. Sözlü değerlendirmelerde özellikle başlangıçta kampın kısa sürecek olmasından duydukları mutsuzlukları ancak her gün farklı bir yerde yapılan etkinliklerle dolu dolu geçmesinden duydukları mutluluğu paylaştılar. Yeni dönem başvuruları, transkriptler ve gerekli hatırlatmalardan sonra odalar boşaltılarak öğlen konukevinden ayrıldık. Öğle yemeğini Odunpazarı’nda yedikten sonra vedalaşarak kampı sonlandırdık.

Değerlendirme:

Nicelik olarak beklenenden az ancak nitelik olarak dolu dolu ve verimli 3,5 günlük bir yaz kampı gerçekleştirildi. Uzun bir aradan sonra toplu olarak gerçekleştirilen yaz kampının amacına ulaştığı, grubun kaynaştığı, birlikte zaman geçirmekten ve üretmekten keyif aldıkları, atölye çalışmalarının verimli geçtiği, tüm grubun uyumlu hareket ettiği, gruplaşmaların olmadığı, birbirleriyle dostça ve yakın ilişkiler geliştirebildikleri gözlemlendi. Akşam saatleri dışında tüm çalışmaların hava koşullarının da müsaade etmesiyle birlikte açık havada ve doğada geçirilmesi hem çalışmaların verimini artırdı hem de birlikte serbest zaman geçirmelerine olanak sağladı.

Hekimdağ Dostluk Köyü’nün bursiyerleri çok heyecanlandırdığı, yapılan atölye çalışmasıyla görüşlerine değer verildiğini hissetmekten duydukları mutluluğu ve köyün hayata geçmesi için katkı vermeye hazır olduklarını dile getirdikleri görüldü.

Konukevi, konaklama anlamında olumlu koşulları taşımaktaydı. Odalar temiz ve konforluydu ancak  ortak alan olarak kullanıma açılan  yemekhane yeterli büyüklükte değildi ve serbest zamanlarda bir arada olmaya uygun koşulları taşımıyordu. Bursiyerler serbest saatleri çoğunlukla odalarda geçirdiler. Dışarıdan belediyede görevli bir aşçı tarafından hazırlanıp getirilen ve servisi yapılan akşam yemekleri oldukça doyurucu ve lezzetliydi.

İlk gün kampa katılan vakıf üyesi mezun bursiyerimiz Öncü Karakaya’nın varlığı hem teknik konularda hem de genel anlamda işimizi çok kolaylaştırdı. Atölye ve grup çalışmalarına verdiği katkılarla yapıcı, destekleyici ve olumlu yapısıyla da bursiyerlerle yakın ve sıcak bir iletişim geliştirdi. Eskişehir’de yaşayan Eğitim Destek Komisyonu üyesi, vakıf üyesi mezun bursiyerimiz Serhat Macit’in yetkin olduğu “Mültecilik” alanında yaptığı çalışmaya bursiyerler ilgiyle yüksek katılım gösterdiler. Eğitim Destek Komisyonu ve vakıf üyesi Eskişehir Vakıf temsilcimiz mezun bursiyerimiz Selim Öztop, yaz kampının planlamasından gerçekleşmesine kadar bizimleydi. İl dışında görevli olmasına karşın her aşamada desteğini sürdürdü. Tepebaşı belediyesi sunduğu araç desteğiyle çalışmalarımızı kolaylaştırdı.

Yaz kampının bursiyerlerin birlikte yaşamayı deneyimlemeleri, vakfa aidiyet geliştirmeleri, grup içi iletişim ve etkileşimlerinin artması, birlikte üretip ortak iş yapma becerilerini geliştirmeleri yönünden amacına ulaştığı ve sorunsuz tamamlandığı görüşündeyiz.

 07.07.2022

Eğitim Destek Komisyonu