• +90 (312) 417 49 07
  • Bayındır 2 Sok. No: 49/12 Kızılay/Ankara

Dostluk Köyü Ağaç Dikme Şenliği

Yıllardır hayalini kurduğumuz Dostluk Köyü’nün açılışını üyelerimiz ve dostlarımızın katılımıyla 7 Mayıs günü gerçekleştirdik. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve diğer illerden gelen iki yüze yakın konuğumuzla Hekimdağ’da ilk tohumlarımızı toprakla buluşturduk.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Dostluk Yardımlaşma Vakfı’nın yönetim kurulu adına yapılan konuşmalarla şenliğimiz başladı. Dostluk Köyü projesini konuklarımıza anlattık. Vakfımızın kurucusu Ali Başpınar’ın adını taşıyan çınarı oğlu Yağmur Başpınar’la birlikte köyümüzün gelecekte meydanı olacak yere diktik. Dostlarımızla ilk fide ve fidanları diktikten sonra soframıza oturduk. Bize eşlik eden sanatçı arkadaşlarımızla türküler söyledik, halaylar çektik.

Arazide geçmişten 51 mavi mazı, 37 de sedir ağacı vardı. Ağaç dikme şenliğinde 19 çınar, 15 akağaç, 13 ıhlamur, 14 at kestanesi, 8 sedir, 7 ardıç, 287 mavi selvi, 8 kayısı, 2 elma, 2 dut, birer armut, şeftali ve ceviz, 2 defne ağacı dikildi. Bir kuş üzümü, 18 üzüm çubuğu dikildi. 2500 metrekare yer bostan için ayrıldı.

7 Mayıs günü Hekimdağ’da Vakfımıza başka bir boyut katacak olan projemizin tüm aşamalarıyla hayata geçirme sürecinde üyelerimizin ve dostlarımızın sahiplenmesi ve katkısının önemini yaşadık. Buna duyduğumuz inanç ve kararlılığımız projemizin ileriki aşamalarında bizi daha güçlü kılacaktır.

Bugün ilk tohumların fideye dönmesinin, köyümüzdeki yaşamın oradaki can dostlarımızla güne başlamanın sevincini paylaşıyoruz sizinle.

Ali Başpınar Çınarı, oğlu Yağmur ve dostları tarafından dikildi